Welcome to IFIT Montessori.
Proudly serving the Montessori community since 2005.
We ship every 2 business days from our warehouse. See our Shipping Policy page for more details.
Our Montessori products comply with ASTM F963-07 and EN71.
Monthly Deals
Don't miss out! Check back every month for our latest deals.
-
Models of Honey Bee Life Cycle
Regular price $6.00 USDRegular priceUnit price / per$8.00 USDSale price $6.00 USDSale -
Sale
Letter Matching Game
Regular price $9.00 USDRegular priceUnit price / per$13.00 USDSale price $9.00 USDSale -
Imbucare Box with Ball
Regular price $11.00 USDRegular priceUnit price / per$14.00 USDSale price $11.00 USDSale -
Sale
4-in-1 Activity Cube
Regular price $29.00 USDRegular priceUnit price / per$45.00 USDSale price $29.00 USDSale
1
/
of
4
New Arrivals
We're always working hard to bring you fresh and exciting new educational materials and toys.
-
Water-Resistant Kids' Apron
Regular price From $7.00 USDRegular priceUnit price / per$7.00 USDSale price From $7.00 USD -
The Human Body - Anatomy Model
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per$14.00 USDSale price $14.00 USD -
50 Flags of the World
Regular price From $19.00 USDRegular priceUnit price / per$19.00 USDSale price From $19.00 USD -
Kids' Wooden Cleaning Set - Broom, Mop, Brush, & Duster
Regular price $31.00 USDRegular priceUnit price / per$31.00 USDSale price $31.00 USD
1
/
of
4
Bundle Deals
Save by purchasing one of our great bundles.
-
Shape Puzzles - Set of 6
Regular price $30.00 USDRegular priceUnit price / per$38.00 USDSale price $30.00 USDSale -
Set of 4 Multi-Layered Wooden Puzzles
Regular price $40.00 USDRegular priceUnit price / per$44.00 USDSale price $40.00 USDSold out -
Montessori Learning Package 1
Regular price $146.00 USDRegular priceUnit price / per$172.00 USDSale price $146.00 USDSale -
Montessori Learning Package 2
Regular price $125.00 USDRegular priceUnit price / per$147.00 USDSale price $125.00 USDSale
1
/
of
4
Classroom Package
Opening a new Montessori classroom? Get a 5% discount on key materials by purchasing one of our curated classroom packages.
-
Sale
Classroom Package #1
Regular price $1,158.00 USDRegular priceUnit price / per$1,219.00 USDSale price $1,158.00 USDSale -
Sale
Classroom Package #2
Regular price $2,278.00 USDRegular priceUnit price / per$2,398.00 USDSale price $2,278.00 USDSale -
Sale
Classroom Package #3
Regular price $4,107.00 USDRegular priceUnit price / per$4,323.00 USDSale price $4,107.00 USDSale
1
/
of
3